Uudised

30. apr 2010

Metsandus ja visioonid





Nädal tagasi, 23. aprillil korraldas Eesti Metsaselts Eesti Maaülikooli peamajas järjekordse metsanduse visioonikonverentsi. Seekordne teema oli Võtame metsa kasutusse.

Ettekandeid oli, nagu visioonikonverentsidel kombeks, nii kodu- kui välismaalt. Üks läbivaid teemasid oli uute toodete, mida metsast saada, teadvustamine, väärtustamine ja leidmine. Olgu need siis nutikad sildid laomajanduses või puhkemajandus. Ka säästev metsamajandus on üks olulisi märksõnu.

Kuna üritasin konverentsisaalis olulisemaid lühimõtteid jooksvalt Twitterisse toksida, siis tooksin need siinkohal ka veelkord ära (kronoloogiliselt on säutsud tagurpidi - viimasest esimeseni):

Lingid:

5. apr 2010

Lastekas looduskaitsest

Populaarne lasteportaal Lastekas on möödunud aastal üllitanud 8-osalise multikaseeria Jussiga looduses, mille kaheksas osa oli kaitsealadest.

Käesoleva aasta veebruaris on aga samas portaalis ilmunud looduskaitse juubeliaasta multikas Jussi loodusviktoriin. Vaadake ja nautige ning jätke tarkuseterad meelde.




4. apr 2010

Tuhala nõiakaev

Tuhala nõiakaev tulvab:































Pilte Tuhalast vt siit.

Fotod: Teet Koitjärv

2. märts 2010

Loodusaja peegeldus

Loodusaja ajaveebis ilmunud artiklid on peegeldatud nüüd ka Teet Koitjärve kodulehel www.koitjarv.pri.ee.

Otselink: http://www.koitjarv.pri.ee/index.php/et/ajaveeb-menyy/loodusaeg-peegeldus

Peegeldusel on ka oma rss-voog.


Head lugemist!

23. veebr 2010

Soome looduse seisundi portaal (luonnontila.fi)


Soome Keskkonnaministeerium ja Soome Keskkonnakeskus (SYKE) on avanud Soome looduse seisundi portaali luonnontila.fi. Portaali eesmärk on anda teadustööl põhinevat ja ajakohast teavet Soome looduse seisundi ja selle muutumise kohta. Mitmed esitatud andmed on avalikkuse ees esmakordselt.

Portaalis esitatud looduse seisundit kirjeldavad mõõdikud on valitud teadusasutuste, ametnike, kõrgkoolide ja mittetulundussektori koostöö tulemusena. Valiku eesmärgiks oli saada võimalikult põhjalik ja kõikehõlmav pilt Soome loodusest. Kõnealustel mõõdikutel on ka igapäevaelus oluline roll, sest nende alusel saab teha otsuseid, kuidas tulevikus looduse seisundit parandada.

Muuhulgas näitavad mõõdikud selgelt, et Soome pole senini suutnud täita Euroopa Liidu poolt võetud eesmärki - lõpetada loodusliku mitmekesisuse vähenemine 2010. aastaks. Samas on suurenenud võimalus, et see eesmärk saavutatakse 2020. või 2050. aastaks, kui kliimamuutus siin omi korrektuure ei tee.

Soome looduse seisundi mõõdikud on jaotatud 12 rühma:
  • mets
  • soo
  • Läänemeri
  • sisevesi
  • põllumajanduskeskkond
  • tundra
  • tehiskeskkond
  • rand
  • kalju ja vallseljak
  • kliimamuutus
  • võõrliigid
  • rahvusvahelised mõõdikud.
Näiteks metsade osas võetakse arvesse nii metsast väljaveetavat puitu, pinnasetöid raielangil, metsauuendust, metsateid kui ka liigirikkust (sh ohustatud liike), elustikku, fragmenteerumist  jms - kokku 17 erinevat mõõdikut.

Ühtekokku on erinevaid mõõdikuid umbes 100.

Portaal on valminud ÜRO rahvusvahelise bioloogilise mitmekesisuse aasta (2010) raames. Aasta jaoks on Soomes kasutusele võetud ka oma logo.

20. veebr 2010

Hundid Yellowstone rahvuspargis


Ajakirja National Geographic märtsinumbri (2010) esikaanelugu on huntidest maailma esimeses, Yellowstone rahvuspargis ja selle lähiümbruses Kaljumäestikus (Glacier'i rahvuspark, Grand Teton'i rahvuspark, Clearwater'i rahvusmets).

Huntidest, nende hävitamisest, tagasitoomisest, kaitsest ja... uuesti küttimisest.

Lihtsalt on aga ära seletatud hundi roll Yellowstone ökoloogilises süsteemis. Joonis Enne & pärast hunte näitab piltlikult, mis hundist tegelikult sõltub.


Algupärane pilt: http://ngm.nationalgeographic.com/2010/03/wolf-wars/wolf-illustration

Pildid: nationalgeographic.com 


Vt ka:

24. jaan 2010

Kõre Vikerraadios (ERR)


Tänases Vikerraadio saates Labor rääkis Riinu Rannap kõredest (varasema nimega juttselg-kärnkonn) - nende levikust, elupaikadest ja kaitsest.

Oma praeguse nime on kõre saanud isasloomade pulmahäälitsuse järgi. Rohkem sellest huvitavast loomast kuula aga saate Labor arhiivist.

Head kuulamist!

Kõrelinke: